Jak często wymieniać olej?

Jedni mówią, że samochody mają dusze. Inni traktują je na równi z pralką, bądź lodówką. Ot, po prostu kolejny przedmiot codziennego użytku. Niezależnie od opinii trzeba przyznać, że samochód jest po prostu maszyną. Skoro tak, to jego liczne mechanizmy wymagają odpowiedniego smarowania. Olej wlewamy do silnika, ale też do skrzyni biegów, a gdy już go wlejemy, musimy pamiętać, by po jakimś czasie go… wylać i zutylizować. Oczywiście tylko po to, by za chwilę wlać świeży.

Jak często wymieniać olej silnikowy w aucie?

W sprawie oleju silnikowego od dawna obowiązuje zasada sugerująca, by wymiany dokonywać co 10000-15000 km.Dolanie oleju Mobil 1 w profesjonalnym autowarsztacie Jeśli samochód jeździ okazjonalnie, wówczas obowiązuje nas wymiana raz w roku. W takim przypadku przebieg pokonany od czasu ostatniej wymiany nie jest istotny. Producenci sugerują czasami, by w nowszych modelach wydłużać okres pomiędzy wymianami. Zgodnie z ich zapewnieniami, nowoczesne silniki mogą przejechać 15000-20000 km na jednym oleju. Zalecenia zaleceniami, praktyka praktyką. Wielu mechaników samochodowych jest zdania, że wydłużanie interwału nie wpływa korzystnie na żywotność jednostek napędowych. Miejmy na uwadze, że znaczna część z nich konstruowana jest według zasady: jak najwięcej mocy z niewielkiej pojemności. Wysilone, pracujące na wysokich obrotach silniki wymagają troski nie mniejszej, niż ich starsze odpowiedniki. Pamiętajmy, że wymianie wraz z olejem podlega również filtr oleju.

Jak często wymieniać olej w skrzyni biegów automatycznej?

OlejKierowcy na ogół pamiętają o motorze i jego smarowaniu.  Przekładnie rzadko kiedy są obiektami szczególnej troski. W wielu przypadkach wyeksploatowane, wiekowe samochody trafiają do kasacji z tym samym olejem w skrzyni, z którym opuszczały fabrykę. Czy to świadczy o zaniedbaniu ze strony kierowców? Cóż, trzeba przyznać, że proces zużywania się oleju przekładniowego postępuje znacznie wolniej, niż oleju silnikowego. Nie zmienia to faktu, że w skrzyni automatycznej wymiana oleju jest konieczna z powodu jego zużywania się. Co ciekawe, dilerzy aut poszczególnych marek w ogóle nie zalecają wymiany oleju w „automatach”. Argumentują to dożywotnią trwałością oleju fabrycznego. Ich twierdzenie uznać można za prawdziwe, ale tylko wtedy gdy rozważamy zezłomowanie samochodu od razu po przejechaniu 150000 czy 200000 km. Dla odmiany producenci skrzyń automatycznych są zdania, że wymiana oleju to konieczność. Oczywiście pominięcie wizyty w warsztacie po pokonaniu dystansu większego niż wspomniany, nie poskutkuje natychmiastową awarią przekładni. Auto będzie jeździć, tryby w skrzyni będą działać, ale ich zużycie może od tej pory przyspieszyć.

Jak często wymieniać olej w manualnej skrzyni biegów?

Co ze skrzyniami manualnymi? Oleje, którymi są zalane, także podlegają wymianie. Wymiana olejuOptymalny okres serwisowania przypada tu na 100000-130000 km lub 6-7 lat. Czekanie na ujawnienie się niepokojących szumów w skrzyni jest błędem. Gdy się pojawią, wymiana najpewniej nic już nie da. Na nic też nie zdadzą się reklamowane specyfiki naprawiające. Ich dolanie może najwyżej przeciągnąć w czasie śmierć przekładni. Jej zniszczeniu można oczywiście zapobiec, wydając 100 czy 200 zł na nowy olej. To lepsze rozwiązanie, niż przeznaczanie 2000 zł na naprawę skrzyni.

Dlaczego warto wymieniać olej w samochodzie?

Wszystkie oleje w samochodzie warto wymienić od razu po jego zakupie. Olej silnikowy czy w dieslu czy w benzyniaku warto wymieniać co 10000-15000 km. Oleje przekładniowe wymagają znacznie rzadszych interwencji, ale również nie warto ich zaniedbywać. W końcu chodzi tu o żywotność naszego samochodu.